Į viršų

A.Mockevičius: Nušaukit mane, nes aš valdininkas 1

2016-04-06 20:20 faktai.lt
Autoriaus pateikta nuotrauka

Žilvinas Šilėnas balandžio 5 d. kalbėjo, kad valdininkų atlyginimams skiriama milijardą eurų. Taip pat kalbėjo, kad reikėtų mažinti valdininkų skaičių, nes tada galėtume mažinti pridėtinės vertės ir gyventojų pajamų mokesčius, o atleisti valdininkai galėtų pradėti dirbti. Prieš darbą valstybės tarnyboje aš irgi taip pat galvojau. Dabar galvoju, kad mintis utopinė.

Jei gyventume vietoje, kur visi žmonės yra moralūs, sąžiningi ir turi ką valgyt, tikriausiai būtų galima išsiversti ir be valdininkų. Tačiau įsivaizduokite, kas būtų, jeigu panaikintume jėgos struktūras, kalėjimus ir pan. Aš per miglą prisimenu vaikystę, apie pasakojimus, kai verslininkai bijodavo sėsti į automobilius, nes bijojo susprogti. Tokios perspektyvos manau nenorėtų net aršiausi valstybės kritikai. Tikriausiai visi pritarsime, kad dabar gyvename geriau, nei devyniasdešimtaisiais.

Po atidžios analizės iš milijardo ne tiek jau daug ir belieka

Panagrinėkime didžiausias biudžeto išlaidas skiriamas darbo užmokesčiui: 130 mln. eurų skirta Policijos departamentui, 40,5 mln. eurų skirti priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentui, o beveik 37 mln. eurų skirti Valstybinės sienos apsaugos tarnybai, dar 128,7 milijonai skirti Krašto apsaugos ministerijai, 45,3 mln. eurų skirti teismams, o 20,3 mln. eurų skirta Prokuratūrai. Atmetus šias sumas, kurios nesusijusios su biurokratiniu aparatu, liktų 600 mln. eurų. Tai milžiniška suma, bet ji daug mažesnė, nei gerbiamas Ž. Šilėnas pateikė. Jeigu būti visiškai tiksliems, tai biudžetą reikėtų nagrinėti kitaip: juk lėšos skiriamos ne ministerijai, o jos atsakomybės sričiai ir pvz. iš visų švietimo ministerijos išlaidų tik apie 5 % sudaro ministerijos biurokratams išlaikyti. Todėl prieš skleidžiant tam tikrą žinią reikėtų atlikti gilesnę analizę.

Nuo ko pradėjau valstybės tarnybą

Dar prieš penkerius metus dirbdamas privačiame sektoriuje supratau, kad nesu savo vietoje. Tuomet maniau, kad valstybėje didžiausia problema yra korupcija, todėl pabandžiau dalyvauti konkursuose Valstybės kontrolėje, Specialiųjų tyrimų tarnyboje, deja mano finansų ir draudimo matematikos bei buhalterinis išsilavinimas ir audito patirtis neatitiko formalių reikalavimų. Noras prisidėti prie gerųjų pokyčių valstybėje buvo didelis ir nenuleidau rankų. Savanoriaudamas nevyriausybinėje organizacijoje, jau 2010 metais mačiau, kad alkoholizmas Lietuvoje yra viena iš didžiausių problemų, todėl ieškojau būdų prisidėti prie šio reiškinio mažinimo. Pavyko rasti darbą būtent šioje srityje prie kurios srities sprendimų norėjau prisidėti. Bedirbdamas supratau, kad daug žmonių mato tą pačią problemą ir jos sprendimo laukia. Dirbdamas taip pat supratau, kad žmonių ir Seimo bei vyriausybės požiūris skiriasi.

Entuziazmą keičia nusivylimas

Pradžioje kaip motyvacija veikia entuziazmas, nes dirbi valstybei ir galvoji, kad prisidedi prie geresnės Lietuvos kūrimo. Ieškai geriausios pasaulio patirties, o kai ieškai – randi. Atsižvelgus į juos teiki pasiūlymus. Tada pamatai, kad Seime nubalsuojama pagal Seimo narių asmeninę nuomonę. Tuomet supranti, kad tavo darbas yra ne dėl to, kad žmonėms gyventi būtų geriau, o kad būtumėme kaip buferinė zona Seimo nariams nuo skundų ir žmonių. Entuziazmas, kaip galite spėti, dingsta. Matai ir jauti, kad Tavo darbas yra nevertinamas. Priešingai pasidarai kai kurių Seimo narių priešas. Iš kur tada gauti motyvacijos dirbti? Ir tada arba tampi techniniu biurokratu, kurių visi taip nemėgsta, arba pasirenki bedarbio kelią, arba pradedi savo verslą, nes verslas buvusių valdininkų nelabai nori.

Kaip pamatuoti valstybės tarnautojo darbo efektyvumą

Mano nuomone, pagrindinė problema nėra per didelis valstybės tarnautojų skaičius. Blogiau yra tai, kad valstybės tarnybos darbuotojai neorientuoti į rezultatą. Koks skirtumas, kaip greitai, gerai atliksi darbą, jei vis tiek atlyginimas, priedai, klasės priklauso nuo santykių su valdžia ar partija. Nepamirškime ir priedo už darbo stažą rodiklio, jis dar labiau motyvuoja nedirbti ir tik laukti, kada gausi algą ir priedą. Apie motyvaciją dirbti iš idėjos apskritai negali būti kalbos, nes labiausiai delsiami priimti yra politiniai sprendimai, o kokį pavyzdį matai, tokiu ir seki. Kartais įstatymo projektas guli Seimo pirmininko stalčiuje 4 metus.

Atleiskit mane, bet pirma atleiskit verslo biurokratus

Verslas taip pat turi savo biurokratinį aparatą, turi savo aptarnaujančius darbuotojus ir netgi sakyčiau savo valdininkus. Verslas juk irgi turi savo problemų, kiek man žinoma tik kas dešimta įmonė naudojasi elektroniniu parašu. Įdomu pasvarstyti, ką darytų verslas, jeigu dingtų administracija, o liktų tik darbo jėga? Ar iš tos jėgos be krypties būtų galima kažką nuveikti? Ką darytų verslas be lobistų Seime? Mieli verslo atstovai, atleiskite visus ir einame kartu dirbti, tik ką tada dirbsime? Ir dėl ko tada dirbsime?

Susipriešinimas tarp verslo ir valstybės tarnybos kelias į niekur

Dirbau ir versle, pats užsiiminėjau verslu be to investuoju ir savanoriauju nevyriausybiniame sektoriuje. Mano darbas dabar yra valstybės tarnyba. Bendraudamas su verslininkais ir verslo atstovais matau, kaip jie nekenčia valdininkų, nes jie „trukdo“ jiems dirbti – reikalauja visokių ataskaitų, atlieka patikrinimus, baudžia ir pan. Be viso mus – valdininkus „išlaiko“ tas pats verslas. Visi šie dalykai nekuria pridėtinės vertės verslui, tai papildomos sąnaudos: daugiausia laiko.

Kita vertus, ataskaitose pateikti duomenys reikalingi ir pačiam verslui. Jos būtinos įstatymų leidėjams, ekonomistams, mokslininkams, pasaulinėms organizacijoms ir pan. Juk visiems įdomu, kaip mes atrodome pasaulyje. Tačiau kai ateina ataskaitų pateikimo laikas verslininkai pyksta, kad reikia pateikti jas, o biurokratas pyksta, kad verslininkas nepateikia jų. Taip sukamės užburtame rate.

Norime mažiau išlaidų biurokratams – išstokime iš Europos Sąjungos

Mes esame didelio klubo nariai ir norėdami atstovauti jame interesus turime dalyvauti susitikimuose, spręsti klausimus ir pan. Tam reikalingas didelis kiekis biurokratų, kurie dirba vien tik su Europos sąjungos reikalais ir kitais tarptautinio bendradarbiavimo klausimais. Tačiau skaičių, kiek procentų darbo laiko skiriama ES reikalams rasti nepavyko, nes tai irgi papildomas biurokratinis „niekam nereikalingas darbas“. Bet preliminariai įvertinus struktūras, tas skaičius galėtų viršyti 50 mln. eurų. Taigi sutaupyti tokiu būdu galima, tačiau ar tai yra adekvatus taupymas?

Didžiausios problemos viešųjų pirkimų srityje

Labai daug laiko gaištama viešųjų pirkimų srityje. Šioje srityje nepatenkintas ir verslas, ir valstybės tarnautojai. Viešųjų pirkimų platforma nepatogi, pernelyg sudėtinga, nepritaikyta visiems poreikiams, o Centrinės perkančiosios organizacijos platformoje, kuri yra tikrai patogi, nėra visų prekių.

Mano manymu viešųjų pirkimų sistemoje „iš per didelio rašto išėjome iš krašto“. Procedūros yra sudėtingos ir verslas nusivylęs ankstesne patirtimi net nesiteikia pateikti pasiūlymus, nes „žino“, kad viskas korumpuota. O kaip tada biurokratui įvykdyti viešąjį pirkimą, nes juk reikia apklausti 3 tiekėjus. Tada biurokratas įsivelia į kvailą žaidimą, bandydamas gauti pasiūlymus, o ne rasti mažiausią kainą ir kokybiškiausią produktą.

Kita vertus nesąžiningi žmonės (ir valdininkai ir darbuotojai) rado būdą apgauti sistemą: per specifikacijas, susitarimais su kitais tiekėjais ir pan. Todėl mano nuomone, norint efektyvinti viešuosius pirkimus, turėtų būti nustatyta aiški atsakomybė už tai, kad pvz. biurokratas nupirko paslaugas už daugiau nei 20 % didesnę negu rinkos kainą. Viešųjų pirkimų tarnyba turėtų tikrinti tokius susitarimus. O tai yra paprasta, nes juk informacija yra elektroninėje erdvėje ir priėjimas prie jų yra paprastas. Tada išvengtume tikrai bereikalingo darbo imitavimo ir įvestume daugiau skaidrumo. Tik ar to norima?

Problemų yra ir jas būtina spręsti

Pripažįstu valstybės tarnyba turi problemų. Pavyzdžiui vis dar yra galimybė paskirti vadovą, kuris neturi gebėjimų vadovauti (nėra išlaikęs vadovavimo gebėjimų testo). Taip pat, yra sukurta galimybė dirbtinai apriboti konkursuose dalyvaujančių asmenų skaičių. Kalbant apie darbo organizavimą, ministerijų ir įstaigų tarnautojai per daug laiko sugaišta derindami pozicijas tarpusavyje. Dažniausiai šios pozicijos vis tiek neužsibaigia jokiais aktyvesniais veiksmais.

Be to, dažna problema yra ta, kad įstaigos turi darbuotojus turi planus, bet neturi tinkamo finansavimo tiems planam įgyvendinti. Tada ir imituojamas darbas ir laukiama geresnių laikų. O pagrindinė problema, kad valdantieji neturi vizijos, kur link eiti, o be tikslo trypčiojame vietoje ir švaistome savo brangų laiką. Valstybės tarnybą reikia perorganizuoti, galbūt net reikėtų atleisti mane, bet tą reikia daryti atsakingai ir atidžiai, nes klaidos gali kainuoti per daug.

Myliu savo valstybę, esu patriotas ir labiausiai trokštu, kad įtampa tarp verslo ir viešojo sektoriaus dingtų ir mes galėtume sugyventi ir suprasti vienas kitą, jei dėl to aš esu blogas valdininkas nušaukite mane. Mano nuomone mums būtina išspręsti šią priešpriešą, nes iš jos daugiausiai laimi valstybei priešingos jėgos.

*Arminas Mockevčius yra Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos Vilniaus skyriaus pirmininko pavaduotojas

Tel. 868515855

Kiti straipsniai

2016-05-27 18:16

P. Gylys: LRT – aklas, kurčias, nebylys. Kai reikia… 10

Dažnokai iš savo pažįstamų ir nepažįstamų rėmėjų sulaukiu priekaišto –kodėl taip retai pasirodau televizijoje ir kalbu radijo laidose? Tiemano pažįstami ir nepažįstami simpatikai galvoja, kad jei užsimanainueiti į kokią televizijos laidą, tarkim pas Edmundą Jakilaitį, tai irnueini. Tačiau tikrovė yra…

2016-05-26 10:45

E. Lucas: Ar tikrai žengiame į scenarijų, pavaizduotą knygoje „2017-ieji: karas su Rusija“ 2

Mano vanagiškas požiūris į Rusiją daugelio Britanijos vyriausybėje būdavo atmetamas kaip „pamišėliškos Edwardo Lucaso kalbos“. Taigi man buvo įdomu pamatyti naują knygą „2017-ieji: Karas su Rusija“ (2017: War with Russia), kurios autorius – labai aukštas pareigas užėmęs britų dimisijos generolas…

2016-05-25 17:07

L. Kolosauskaitė: Laisvės piknikas – už laisvę ar… prieš socialdemokratus? 4

Visai neseniai skaičiau tiesiog nuostabaus įtaigumo tekstą apie tai, kodėl blogai visi tie guru, dvasiniai lyderiai, politiniai lyderiai, selfiai su lyderiais ir kitoks lyderių kultas. Tuo pačiu stebėjau įdomų fenomeną – Andriaus Tapino kultinę kovą su socialdemokratais, kuri išaugo iki…

2016-05-24 11:20

Vitalis Nakrošis. Priešrinkiminiai partijų planai neparuošti įgyvendinimui

Vitalis Nakrošis 2016 05 24 Šiemet rinkimų į Seimą metai. Įvairių partijų politikai pradėjo berti rinkiminius pažadus, pagal kuriuos vidutinis darbo užmokestis Lietuvoje turi pasiekti 1250 Eur, minimali mėnesinė alga – 656 Eur, o vidutinė senatvės pensija – 422 Eur.…

2016-05-21 14:36

Politologai: tikrasis E. Masiulio korupcijos skandalo poveikis reitinguose dar neatsispindi 2

Kyšininkavimo įtariamo buvusio Liberalų sąjūdžio lyderio Eligijaus Masiulio skandalo poveikis Lietuvos politinei situacijai kol kas reitinguose dar pilnai neatsiskleidžia, teigia BNS kalbinti politologai. „Atlikimo laikas šios apklausos dar neleidžia aiškiai matyti, kas keičiasi sistemoje. (…) Atitinkamai ir Liberalų partijos reitingas…

2016-05-20 10:45

Lucasas: įtikinkit savo draugus Britanijoje balsuoti prieš „Brexit“ 1

Likus vos kelioms savaitėms iki referendumo dėl Britanijos pasitraukimo iš Europos Sąjungos, vadinamojo „Brexit“ scenarijaus, padėtis atrodo niūri. Ne dėl apklausų rezultatų, rodančių baugiai panašų abiejų stovyklų palaikymą – tiesiog po kelerių pastarųjų rinkimų aš jais nebetikiu. Man labiausiai neramu,…

2016-05-18 10:45

E. Lucas: Svarbiausias NATO uždavinys – užtaisyti „Baltijos spragą“ 2

Artėjant liepą Varšuvoje vyksiančiam NATO viršūnių susitikimui, užtaisyti „Baltijos spragą“ yra labiausiai neatidėliotina užduotis. Nauja Taline įsikūrusios Tarptautinio gynybos studijų centro (ICDS) ataskaita akcentuoja šią problemą ir priemones, reikalingas jai spręsti. Padėtis aiški: Rusija susikūrė pajėgumus, leidžiančius užtikrintai konfrontuoti su…

2016-05-16 16:25

N. Mačiulis: Kiekvienam Lietuvos piliečiui – po 200 eurų per mėnesį 6

Kiekvienam Lietuvos piliečiui – po 200 eurų per mėnesį. Skamba kaip lėkšta politinė reklama? Ne, tokios šiuo metu yra Lietuvos galimybės sukurti „bazinių pajamų“ modelį, kuris pakeistų dabar egzistuojančią painią ir brangią socialinės apsaugos sistemą. Gal tai ir nedaug, bet…

2016-05-16 16:00

P. Gylys: Ar Liberalų sąjūdžiui bus pareikšti įtarimai? 2

Ne taip dažnai tenka sutikti su Rimvydu Valatka. Jo viešumoje išsakomi argumentai ir sakymo stilius – ne tik man – dažnai nepriimtini. Tačiau, perskaitęs jo tekstą „Mirties nuosprendis sveikam protui“, turiu pripažinti – daugelis, tiesa, ne visos, žinomo žurnalisto minčių…

2016-05-11 16:18

Ekspertai: “Sodros” lubos būtinos, tačiau kartu reikia ir kitų reformų

Ekspertai nevienareikšmiškai vertina politikų susitarimą įvesti “Sodros” įmokų lubas. Nors sutariama, kad jos yra būtinos, tačiau pabrėžiama, kad tai turėtų būti daroma kartu su kitomis reformomis, nes priešingu atveju socialinė sistema išliktų netvari. Be to, tikimasi, kad lubų įvedimas padės…

2016-05-10 20:41

L. Kolosauskaitė: Vatnikai – kalafiorai vs elitas: Kova už ar prieš europietiškas vertybes? 5

Po įrašų ciklo apie oligopolijas ir mokesčių įtaką kainoms, susilaukiau įvairiausių epitetų – pradedant socialiste ir baigiant vatnike. Kai kurie mano sekėjai spėjo, kad esu bedarbė socialiniam būste iš pašalpų gyvenanti tinginė. Kiti kad šiaip kvaila kaip kariškas puspadis. Žodžiu,…

2016-05-10 14:03

V. Simulikas: Ar „slaptos pažymos“ herojumi norėtumėte tapti Jūs? 2

Apie norą Seime sukurti laikinąją komisiją, kuri aiškintųsi, kas viešojoje erdvėje skleidžia gandus – o galbūt ir teisingą informaciją – apie kandidatus užimti tam tikras pareigas ir kitus asmenis, jau prikurta daug spekuliacijų ir netgi pasakų. Viena iš populiariausių –…

2016-05-09 11:07

S. A. Spurga. Rusiškos medijos įtaka: tiesa lieka kažkur per vidurį

Balandžio mėnesį visuomenei pristatytos Šiaurės ministrų tarybos biuro inicijuoto ir TNS LT įgyvendinto kokybinio jaunimo medijų vartojimo įpročių tyrimo išvados. Pagrindinis tyrimo pjūvis – įvairių šalies tautinių bendrijų jaunimo elgsena. Vilniuje, Klaipėdoje, Šalčininkuose ir Radviliškyje vykusių grupinių diskusijų su 18-29…

2016-05-05 10:56

E. Lucas: F-22, Švedija, Suomija ir NATO ateitis

Norint nusiraminti ir tuo pačiu pakutenti nervus savo priešams, tik nedaugelis dalykų veikia geriau negu poros karo lėktuvų „F-22 Raptor“ vizitas. Šie Amerikos 5-osios kartos naikintuvai yra sunkiai susekami, greiti ir manevringi. Šios nuostabios mašinos pastarosiomis dienomis aplankė Europos paribio…

2016-05-01 21:58

A. Paleckis: Replika M.Mikutavičiui – tavo mintys vertos bolševiko 13

Brangus kurso kolega, prieš kelias dienas tu taip teisingai piktinaisi didžiuliu kainų augimu. Sužadinai viltį daugeliui, kad išnaudosi savo populiarumą teisingam reikalui. Bet po to, kilus triukšmui, matyt, suglumai ir atsitraukei. Rašai: “Tai, kad tie (kainų augimo ) klausimai keliami,…

2016-04-29 16:23

Jauni ir gražūs – Kristijonas Matonis 10

Kristijonas yra vilnietis. Jis jaunas ir gražus. Jo mama – buvusi mokytoja, o tėtis eina svarbias pareigas visuomeninėje LRT televizijoje. Kristijonas, berods, studijuoja Vilniaus Universiteto Teisės fakultete. Bus geras teisininkas, nes jam patinka, tai, kas parašyta žemiau: “Esu toks jobanas…

2016-04-29 10:15

E. Lucas: Populizmas ir jo šaknys 1

Man nepatinka žodis „populistas“ – paprastai žurnalistai jį vartoja norėdami apibūdinti „politiką, kuris gauna daug balsų už idėjas, su kuriomis nesutinku“. Jeigu jam gerai sekasi sakyti kalbas, dar galima pridėti žodį „demagogas“. Tačiau neabejotina, kad pagrindinio srauto politika Vakaruose patiria…

2016-04-28 17:55

L. Kolosauskaitė: Ar tikrai mums grėsmę kelia tik Rusija? 9

Paskutiniu metu pastebiu įdomią tendenciją – vis daugiau žmonių akcentuoja Rusijos keliamus pavojus. Ir net ne tik Rusijos, bet ir jos pirmtakės – Sovietų Sąjungos. Atitinkamai formuojasi neigiamas požiūris į asmenis, kurie nors kiek geresnės nuomonės apie Rytų kaimynę –…

2016-04-28 11:42

Marijonas Mikutavičius: nustokim tyčiotis iš mažai uždirbančio žmogaus 12

Gerai. Dabar nustokim tyčiotis iš mažai uždirbančio žmogaus. Nustokim juoktis iš jų keistų eilėraštukų apie pirkinius Lenkijoje. Ir nustokime vaidinti, kad taip turi būti iš principo.Nes galbūt taip būti ir turi, bet man visiškai neaišku, kodėl taip yra. Žinot, kai…

2016-04-28 09:44

R.Vilpišauskas. Apie rinkiminius pažadus 2

Lietuvoje įsibėgėja Seimo rinkimų kampanija. Politikai vis aktyviau išnaudoja kiekvieną progą pasirodyti rinkėjams. Politinės partijos pradeda viešinti savo rinkiminių programų nuostatas. Neseniai Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų institute savo programines nuostatas pristatė Tėvynės sąjunga – Lietuvos krikščionys demokratai.…

2016-04-27 13:23

A. Genevičius: Ar mokesčio didinimas – išeitis riboti automobilių srautus Neringoje? 1

Įvedus eurą, kainos kyla kaip ant mielių, rodos, kad niekada ir nesustos. Nors apie drastišką mokesčio už įvažiavimą į Neringą padidinimą buvo prabilta dar praėjusiais metais ir užsimota jį pakelti iki 50 eurų, tai ir liko kalbomis. Tačiau šiais metais…

2016-04-27 12:03

I. Misevičienė: Dėl Kauno technologijos universiteto rektoriaus rinkimų 3

Kreipiuosi į Jus reikšdama susirūpinimą dėl galimo būsimo skandalo aukštojo mokslo sistemoje, t.y. ar Kauno technologijos universiteto (KTU) rektoriaus rinkimai netaps ir tarptautiniu skandalu? Šis klausimas kilo, perskaičius š.m. balandžio 23 d. „Kauno diena“ straipsnį „KTU rektoriaus rinkimai: užsieniečių daugiau…

2016-04-25 11:51

L. Gudžinskas. Naujosios rinkėjų apklausos: pavojaus signalas ir socialdemokratams, ir konservatoriams 2

Praėjusią savaitę paskelbti pirmieji rinkėjų apklausų rezultatai po oficialios rinkimų kampanijos pradžios. Nors per pusę metų dar daug kas gali nutikti, pradinės padėties įvertinimas gali nemažai ką pasakyti apie būsimą rinkimų eigą ir jos galutinius rezultatus. Paskelbti duomenys siunčia rimtą…

2016-04-22 09:43

E. Lucas: Vakarams laikas organizuoti „greitųjų koaliciją“ ir repetuoti „finansinį smūgį“ 4

Tampa vis aiškiau, kas bus nutarta per NATO viršūnių susitikimą Varšuvoje. Per praeitą savaitgalį Bratislavoje vykusią tarptautinę saugumo konferenciją „Globsec“ buvo kalbama, kad dėl „nuolatinės rotacijos“ praktiškai jau sutarta. Tai reiškia didelius pokyčius: kad išties daug Amerikos ir kitų šalių…

2016-04-21 11:38

K. Girnius. Kinta JAV politinis gamtovaizdis 3

Po pirminių rinkimų Niujorko valstijoje ženkliai padidėjo tikimybė, kad Hillary Clinton ir Donaldas Trumpas bus savo partijų kandidatai į prezidentus. Clinton kandidatūra sukluptų tik tuo atveju, jei jai būtų pareikšti kaltinimai dėl aplaidumo dirbant su slapta informacija, kai savo namuose…

2016-04-20 14:04

J. Dapšauskas: Kas nori sunaikinti šapranauskus, vareikius, beresnevičius, parulskius? 1

Šią savaitę prezidentūroje prezidentė Dalia Grybauskaitė paskelbė, kad inicijuoja ilgalaikę kampaniją „Už saugią Lietuvą“. Be abejo, pirmiausia reikia pasidžiaugti, kad galiausiai prezidentė susivokė, kad ne politiniai vakarėliai užsieniuose, bet baisios vidinės problemos pas mus seniai yra svarbiausios. Tik gaila, kad…

2016-04-18 17:58

G. Vitkus. Ką reiškia olandų „ne“ Europos Sąjungos asociacijai su Ukraina?

Šių metų balandžio 6 dieną, trečiadienį Nyderlandų Karalystės rinkėjai konsultaciniame referendume balsavo dėl Europos Sąjungos asociacijos su Ukraina sutarties patvirtinimo ir nutarė jai nepritarti. Nors prieš tai sutarčiai jau buvo pritarę abeji Nyderlandų parlamento rūmai, bet trys euroskeptiškos organizacijos surinko…

2016-04-14 12:34

G. Merkys: KTU – demokratijos ir įstatymų laužymo smegduobė 4

Balandžio 13 dieną įvyko naujai išrinkto KTU Senato pirmasis posėdis. KTU bendruomenė šito nuoširdžiai laukė. Beje, visai neatsitiktinai. Pastaruoju metu KTU grimzta į valdymo krizę, į neskaidraus viešųjų finansų panaudojimo skandalą. Mat kilo pagrįstų abejonių dėl privataus universiteto ISM akcijų…

2016-04-14 10:32

E. Lucas: Apie NATO ir Europą – kur Donaldas Trumpas mane pagiria, o aš su juo sutinku 2

Bjauriuosi beveik viskuo, kas susiję su Donaldu Trumpu, ypač jo neskrupulingais ryšiais su Rusijos mafijos veikėjais. Nemanau, kad jis taps Respublikonų partijos kandidatu. Tačiau mudu sutariame dėl vieno dalyko: dabartinio pavidalo NATO negali ilgai išsilaikyti. Praeitą savaitę sulaukiau draugiško atsiliepimo…

2016-04-13 16:54

P. Gylys: Ar „Tvarka ir teisingumas“ atlaikys destrukciją? 4

Tik Lietuvos „elitiniams“ politologams neaišku, kad partija „Tvarka ir teisingumas“ (toliau – PTT) yra mūsų šalies likimu manipuliuojančios grupuotės pagrindinis taikinys. „Drąsos kelias“ aplamdytas, Darbo partijos stubure pastebimi įskilimai. Socialdemokratų partija taip pat yra gerokai apkramtyta, bet iki rinkimų ši…

2016-04-12 11:48

G. Merkys: ISM akcijų įsigijimo sandoris – galimai nusikalstamas ir neskaidrus 14

2015 m. pabaigoje KTU rektorius P. Baršauskas sudrebino viešąją erdvę sensacingu pranešimu: KTU – valstybinis universitetas – perka privataus ISM universiteto akcijas, perima jo kontrolę. Sandorio esmė ta, kad stambios viešos lėšos perėjo į privačias koncerno „ARVI“ rankas. Žurnalistams paklausus,…

2016-04-09 10:32

R. Dargis: Lietuvoje vis dar trūksta verslo lyderystės 5

Lietuvos pramonės asociacijas ir įmones vienijančios Lietuvos pramonininkų konfederacijos (LPK) prezidentas Robertas Dargis teigia, kad nepaisant svaraus indėlio stiprinant Lietuvos ekonomiką ir didinant jos konkurencingumą, verslo bendruomenės turėtų aktyviau prisidėti prie pilietinės visuomenės kūrimo. Pasak R.Dargio, verslininkai turėtų aktyviau eiti…

2016-04-08 18:45

Lietuvos politologai: Vakarai nebemato galimybių svarstyti saugumo klausimų be Rusijos

Politinės konsultacijos tarp NATO ir Maskvos atnaujinamos, nes Vakarai nebemato galimybių svarstyti svarbiausių saugumo klausimų be Rusijos, sako penktadienį BNS kalbinti Lietuvos politologai. „Rusijos svarba tarptautinėje politikoje yra gerokai išaugusi. Tai valstybė, kuri buvo ilgą laiką buvo izoliuota po Krymo…

2016-04-08 14:32

P. Gražulis: Apsivalymo požymiai Generalinėje prokuratūroje

Lietuvoje netyla kalbos dėl teisėsaugos struktūrų veiksmų neutralumo. Naujausios politikų įžvalgos ir žurnalistiniai tyrimai rodo, kad vis didesnė visuomenės dalis mato galimas politinio šališkumo ir korupcijos apraiškas teisėsaugos institucijose. Nors pastarosios turi veikti teisėtai pagal statutus ir rodyti sektiną pavyzdį…

2016-04-07 10:44

D. Jakniūnaitė. Neužšaldytas Kalnų Karabachas – ar yra išeitis?

2014 metų vasarą, kai neatostogavusieji atidžiai sekė įvykius Ukrainoje ir svarstė, kaipgi viskas pasisuks po Malaizijos lėktuvo numušimo, mažai kas kreipė dėmesį, kas panašiu metu vyko Kalnų Karabache. Tuomet pačioje liepos pabaigoje smarkiai suintensyvėjo įtampa tarp Azerbaidžano ir nepriklausomybę paskelbusio…

2016-04-06 18:05

O. Bložienė: Kada metas galvoti, kaip persikelti per upę? 1

Britai turi taiklų posakį nuraminti tiems, kurie pernelyg suka galvą dėl įsivaizduojamų problemų: „Kaip persikelti per upę, galvosime tuomet, kai ją prieisime“. Nesijaudinti anksčiau laiko yra teisingas požiūris, kai kalbame apie nereikšmingas smulkmenas, tačiau kitais atvejais toks elgesys nėra nei…

2016-04-06 11:02

E. Lucas: Ar jau laikas imtis bolševikų taktikos prieš plutokratus?

Jeigu ketiname išgelbėti laisvąją rinką ir liberalią demokratiją nuo jos vidinių ir išorinių priešininkų, turime parodyti, kad šios sistemos naudingos kiekvienamw. „Panamos popieriai“ atskleidžia, kad taip toli gražu nėra. Jeigu esi pakankamai turtingas, gali nusisamdyti apsukrią teisinių paslaugų bendrovę, kad…

2016-04-04 16:52

A. Veryga: Alkoholio gamintojams vaikai yra raktas į pelno sėkmę 2

Kai iš švietimo atstovų girdi tokius teiginius, kaip „Suaugusiųjų draudimai, svaigalų prekybos bei reklamos apribojimai jaunuolių dažnai nesustabdo nuo svaigalų vartojimo – draudžiami dalykai juos traukia dar labiau.“, tai nejučiom pagalvoji, kokia čia pedagogikos rūšis? Gal čia kokia „patogioji šiuolaikinė“…

2016-03-31 13:04

A. Mockevičius: Pavasarinės hormonų audros maskuoja vizijos nebuvimą

S. Skvernelio pasirinkimas pastaruoju metu sulaukė daug dėmesio. Jis buvo toks pats netikėtas, kaip staiga atšilę orai. Asmeniškai man, ministro pasirinkimas prasmingas – nemaloni tik valdančiųjų reakcija. Akivaizdu, kad valdantieji reagavo labai audringai ir nė nepagalvoję apie Lietuvos žmonių lūkesčius…

2016-03-31 10:57

Lucasas: Ką Platonas pasakytų apie Putiną? 1

Buvęs Baltųjų rūmų padėjėjas Peteris Wehneris (Piteris Veneris) neseniai dienraštyje „The New York Times“ išsakė mintį, jog Vladimirui Putinui puikus pavyzdys būtų Trasimachas – senovės Graikijos istorinis veikėjas, geriausiai žinomas iš pirmosios Platono „Valstybės“ knygos. Tikrai nesu filosofijos ekspertas, bet…

M