Į viršų

„Išradingi“ ankstyvieji neandertaliečiai paliko sudėtingų statinių

2016-05-26 11:46
Pranešėjo pateikta nuotrauka

Neandertaliečiai, ilgai laikyti bukais ir šiurkščiais laukiniais, iš tikrųjų statydavo laužų liepsnų apšviečiamus sudėtingus požeminius statinius, galbūt naudotus per ritualus, jau prieš 176,5 tūkst. metų, sakoma trečiadienį paskelbtoje studijoje, kuri atskleidžia, kad mūsų seniai išnykę giminaičiai buvo kur kas sumanesni negu įsivaizdavome.

Tie pirmykščiai žmonės laužydavo ant urvų dugno susiformavusius stalagmitus ir smaigstydavo juos į sienas arba kraudavo į krūvas, kai kada suformuodami netaisyklingus ratus, kurių aukštis siekė iki kelių, rašoma žurnale „Nature“ paskelbtame straipsnyje.

Giliai Briunikelio urve pietvakarių Prancūzijoje, už daugiau negu 300 metrų nuo jo angos, neandertaliečiai pastatė šešias tokias struktūras, iš kurių viena yra beveik septynių metrų pločio. Šis darbas buvo atliktas dešimtys tūkstančių metų iki pirmųjų šiuolaikinių žmonių ( Homo sapiens) atvykimo į Europą.

„Neandertaliečiai buvo išradingi, kūrybingi, subtilūs ir sudėtingi“, – naujienų agentūrai AFP sakė vienas iš studijos autorių Jacques’as Jaubert’as (Žakas Žoberas), dirbantis Bordo universitete.

„Jie nebuvo vien šiurkštūs žmonės, susitelkę į titnaginių įrankių gamybą ir stumbrų medžioklę, kad prasimaitintų“, – pridūrė jis.

Nustačius tų statinių amžių paaiškėjo, kad plačios žmonių giminės nariai tapo pirmaisiais žinomais urvų tyrinėtojais dešimtimis tūkstančių metų anksčiau negu manyta.

Be to, Prancūzijoje aptiktos sienos pripažintos vienais seniausių žinomų žmonių statinių.

Kelių šalių mokslininkų komanda nustatę, kad neandertaliečiai suskaldė stalagmitus į maždaug 400 panašaus dydžio nuolaužų„ kurių bendras ilgis – 112,4 metro, o svoris – 2,2 tonos.

Tai byloja, kad jie sugebėjo dirbti grupėmis.

„Vieninteliai“

Tarp suskaldytų stalagmitų – akmeninių stulpų, susidarančių ant urvų dugno iš mineralinių nuosėdų, nuolat lašant vandeniui nuo lubų – tyrėjai rado laužų ir apdegusių kaulų liekanų.

„Ankstyvieji neandertaliečiai buvo vieninteliai žmonės, gyvenę Europoje tuo laikotarpiu“, rašoma studijoje, kurioje šie žmonės taip pat vadinami „pirmaisiais pasaulyje speleologais“.

„Mūsų radiniai rodo, kad jų visuomenėje buvo modernių elementų ir kad dabar galima įrodyti, jog jie atsirado anksčiau negu iki šiol manyta“, – rašo tyrėjai.

Neandertaliečiai gyveno kai kuriuose Europos, Centrinės Azijos ir Artimųjų Rytų regionuose apie 300 tūkst. metų, bet išnyko prieš maždaug 40 tūkst. metų.

Jų nebeliko maždaug tuo metu, kai iš Afrikos atkeliavo pirmųjų šiuolaikinių žmonių. Manoma, kad pirmieji Homo sapiens atsirado Juodajame žemyne prieš maždaug 200 tūkst. metų.

Neandertaliečiai ir šiuolaikiniai žmonės kryžminosi. Daugelio žmonių genome iki pat mūsų laikų išliko neandertaliečių genų, kurie sudaro mažiau negu 2 proc. DNR, tačiau šis elementas nebūdingas afrikiečiams, nes neandertaliečiai tame žemyne niekada negyveno.

Kelios neseniai atliktos studijos rodo, kad neandertaliečiai buvo daug sumanesni negu teigė ilgai gyvavusi teorija, aiškinusi, kad tie žmonės išnyko, neatlaikę konkurencijos su Homo sapiens.

Atkuriant neandertaliečių išvaizdą, jie dažniau vaizduojami kaip ne itin guvaus proto stipruoliai. Netgi jų pavadinimas yra tapęs neišauklėto žmogaus epitetu.

Vis dėlto neseniai buvo atrasta, kad jie prieš maždaug 40 tūkst. metų kūrė urvų raižinius, taip pat tikriausiai pirmieji pradėjo medžioti, doroti ir kepti laukinius balandžius, valgė daržoves, rūpinosi savo nusenusiais gentainiais, laidojo mirusiuosius ir galbūt kūrė pirmuosius papuošalus.

Ritualai?

Naujoji studija kelia prielaidą, kad „neandertaliečių grupė, sukūrusi šiuos statinius, pasižymėjo sudėtingesniu negu manyta anksčiau bendruomenės organizacijos lygiu“.

Kol kas galima tik spėlioti, kokia buvo statinių iš stalagmitų nuolaužų, pirmąkart atrastų 1992 metais ir neseniai iš naujo ištyrinėtų, paskirtis.

Remiantis kitais įrodymais apie ankstyvųjų žmonių veiklą urvuose, „galime kelti prielaidą“, kad tų statinių paskirtis buvo simbolinė arba ritualinė, sako studijos autoriai. Tačiau jie pripažįsta, kad tos struktūros galėjo būti naudojamos „buitiniams“ tikslams arba kaip užuoglaudos.

„Mus labiausiai stebina neandertaliečių gebėjimas tyrinėti labai gilius urvus… toli nuo natūralios šviesos“ šaltinio, aiškino J.Jaubert’as.

„Manome, kad pateikėme įrodymų, jog neandertaliečiai buvo pajėgūs įžengti į nesvetingą požeminę aplinką, naudodami ugnį, kad pasišviestų kelią – atlikdami veiksmus, kurie yra daugiau negu paprastos pastangos išgyventi.“

Tyrėjai nustatė, kad „oficialiai įrodytas“ seniausias gyvenamas urvas yra Šovė ola pietryčių Prancūzijoje, kurioje išliko ankstyvųjų žmonių piešinių, sukurtų prieš daugiau negu 30 tūkst. metų.

Komentuodama naująją studiją, Leideno universiteto Nyderlanduose archeologė Marie Soressi (Mari Soresi) pritarė, kad tuos statinius galėjo sukurti tik neandertaliečiai.

„Tuo metu kitokių žmonių Europoje nebuvo“, – ji sakė garso pranešime, kurį paskelbė „Nature“.

„Aišku, kad tokia struktūra per didelė, kad ją galėtų sukurti urviniai lokiai, kurie, kaip žinoma, užmigdavo žiemos miegu giliai urvuose. Be to, visiškai nežinoma, kad urviniai lokiai krautų nuolaužas į krūvas“, – pridūrė ji.

Baltic News Service Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.

Kitos naujienos

2016-05-31 18:29

Interneto milžinai remia ES kovos su neapykantą kurstančiomis kalbomis taisykles

Interneto milžinai „Facebook“, „Twitter“, „YouTube“ ir „Microsoft“ antradienį prisijungė prie naujojo Europos Sąjungos kovos su neapykantą kurstančiomis kalbomis elgesio kodekso, pranešė Europos Komisija (EK). JAV įsikūrusios įmonės sutiko greičiau reaguoti į aptinkamą neteisėtą medžiagą ir siekti tikslo visą įtarimus keliančią…

2016-05-30 14:39

Ispanijos urve 300 metrų gylyje rasta senovės žmonių piešinių

Ispanijoje itin giliame ir sunkiai pasiekiamame urve aptikta puikiai išsilaikiusių paleolito epochos žmonių piešinių, kurie gali būti pripažinti vienais svarbiausių pasaulyje urvų meno pavyzdžių, pranešė archeologai. Tą urvą tyrinėjusios grupės vyriausiasis archeologas Diego Garate (Diegas Garatė) penktadienį sakė, kad apie…

2016-05-24 15:07

„Google“ Lietuvoje nemokamai mokys apie internetą ir technologijas

JAV interneto milžinė „Google“ Lietuvoje nemokamai mokys apie internetą ir naudojamąsi technologijomis. Tuo tikslu sukurtas skaitmeninių įgūdžių mokymo projektas „Google augimo variklis“. „Mūsų tikslas, kad kuo daugiau žmonių atrastų interneto privalumus. Aš manau, kad nauda yra absoliučiai visiems“, – pristatydamas…

2016-05-24 14:35

Jaunos Saulės audros galbūt padėjo atsirasti gyvybei Žemėje

Vienas iš veiksnių, padėjusių atsirasti gyvybei Žemėje, galėjo būti galingi spinduliuotės srautai, sklindantys iš jaunos Saulės, kurioje dažnai įvykdavo žybsnių, atpalaiduojančių energijos, prilygstančios tūkstančiui trilijonų atominių bombų sprogimų, sakoma pirmadienį paskelbtoje studijoje. Tokie audringi procesai gali paaiškinti, kodėl Žemė tapo…

2016-05-22 17:24

Ne iš šio pasaulio: Nyderlandų šiltnamyje auga „Mėnulio ir Marso daržovės“

Įkurdinti žmonių koloniją Mėnulyje ir nukeliauti į Marsą – apie tai svajojama nuo pat kosmoso amžiaus pradžios. Tačiau šioms vizijoms kyla daug kliūčių. Kaip žmonės galėtų ištisus mėnesius ar metus išgyventi itin priešiškoje kosmoso aplinkoje? Ką, pavyzdžiui, jie valgytų? Žemės…

2016-05-22 12:38

Vien Saulės energija varomas lėktuvas „Solar Impulse 2“ nutūpė Deitone

Vien Saulės energija varomas lėktuvas „Solar Impulse 2“ šeštadienį nutūpė Deitone Ohajuje, tęsdamas savo paskutinį rekordinės kelionės aplink pasaulį nenaudojant nė lašo degalų etapą. Šveicarų verslininko Andre Borschbergo (Andrė Boršbergo) pilotuojamas „Solar Impulse 2“ į Deitono tarptautinį oro uostą iš…

2016-05-21 16:22

Vien Saulės energija varomas lėktuvas „Solar Impulse 2“ pakilo skristi iš Oklahomos

Eksperimentinis saulės energija varomas lėktuvas anksti šeštadienį pakilo iš Talsos JAV vidurio vakaruose Oklahomos valstijoje į dar vieną skrydžio aplink pasaulį etapą, nenaudojant nė lašo degalų. Lėktuvą šiame etape, kurį įveikti prireiks apie 18 valandų, pilotuoja šveicarų verslininkas Andre Borschbergas…

2016-05-20 15:13

Marso reljefą formavo megacunamiai, sako mokslininkai

Milžiniški cunamiai, sukelti asteroidų smūgių, prieš daugiau negu 3 mlrd. metų ritosi per dabartines Marso šiaurines lygumas, drastiškai pakeisdami Raudonosios planetos senovinių jūrų pakrančių reljefą, sakoma ketvirtadienį paskelbtoje studijoje. Šios išvados, pagristos Marso geologinio kartografavimo duomenimis, gali suteikti naujų užuominų,…

2016-05-20 08:00

Į kosmosą pakilti ruošiasi lietuvaitės Danielės vardu pavadintas palydovas

Prancūzijos bendrovė „Arianespace“ ruošiasi gegužės 24 dieną iškelti du Europos navigacinės sistemos „Galileo“ palydovus, iš kurių vienam suteiktas lietuvės mergaitės vardas – „Danielė“. Palydovas šią savaitę jau buvo sumontuotas raketos nešėjos „Sojuz“ viršutinėje pakopoje. Ši Rusijos gamybos raketa turėtų iškelti…

2016-05-19 22:30

Mirė žymus botanikas A. Merkys

Eidamas 90-uosius metus, mirė vienas iškiliausių XX amžiaus Lietuvos mokslininkų, botanikas, augalų fiziologijos mokslinių krypčių kūrėjas, mokslo istorikas Alfonsas Merkys, pranešė portalas lrt.lt. Profesorius, habilituotas daktaras buvo Lietuvos mokslų akademijos narys. A. Merkys pirmasis nustatė, kad augalai gali augti kosmose…

2016-05-17 10:10

TKS apskriejo aplink Žemės rutulį jau daugiau negu 100 tūkst. kartų

Tarptautinė kosminė stotis (TKS), Vakarų šalių ir Rusijos bendradarbiavimo simboliu tapusi orbitinė laboratorija, pirmadienį apskriejo aplink Žemę 100 000-ąjį kartą, pranešė skrydžių valdymo centras Rusijoje. „Šiandien TKS atliko šimtatūkstantąjį apsisukimą aplink Žemę“, – sakoma pranešime, kurį paskelbė netoli Maskvos įsikūręs…

2016-05-13 09:35

Tęsdamas rekordinį skrydį „Solar Impulse 2“ nusileido Oklahomoje

Saulės energija varomas lėktuvas „Solar Impulse 2“ ketvirtadienio vakarą nusileido Talsos mieste JAV vidurio pietų Oklahomos valstijoje, užbaigdamas naujausią etapą rekordinėje kelionėje aplink Žemės rutulį, per kurią nebus išeikvota nė lašo degalų. Šveicaro nuotykių Bertrand’o Piccard’o (Bertrano Pikaro) pilotuojamas eksperimentinis…

2016-05-11 08:55

NASA Keplerio teleskopas atrado daugybę naujų egzoplanetų

Mokslininkai antradienį pristatė iki šiol didžiausią naujai už mūsų Saulės sistemos ribų atrastų planetų grupę – iš viso 1 284, tad Keplerio kosminiu teleskopu atrastų egzoplanetų skaičius padidėjo daugiau negu dvigubai, nurodė JAV Nacionalinė aeronautikos ir kosmoso administracija (NASA). „Šis…

2016-05-09 10:21

Astronomai ir entuziastai ruošiasi stebėti Merkurijaus tranzitą

Astronomai pirmadienį ruošiasi stebėti vieną iš įdomiausių šių metų dangaus reiškinių – Merkurijaus tranzitą, kai ta mažytė planeta atsidurs tiksliai tarp Žemės ir Saulės; taip nutinka tik keliolika kartų per šimtmetį. Per teleskopus Merkurijus bus matomas kaip juodas taškas, slenkantis…

2016-05-06 11:22

„SpaceX“ raketos pirmoji pakopa sėkmingai nusileido iškėlusi į orbitą palydovą

Bendrovė „SpaceX“ anksti penktadienį sėkmingai nutupdė savo raketos „Falcon 9“ pirmąją pakopą ant plaukiojančios platformos Atlanto vandenyne tuojau po to, kai ji iškėlė į orbitą vieną Japonijos ryšių palydovą. Šūksniai „JAV, JAV, JAV!“ ir plojimai prapliupo skrydžių valdymo centre, atlikus…

2016-05-05 11:45

Mokslo pasaulyje – svarbus proveržis dėl žmogaus embrionų auginimo laboratorijoje

Mokslininkai trečiadienį pranešė, kad laboratorijoje beveik dvi savaites augino žmogaus embrionus, – tai precedento neturintis dalykas, žadantis pažangą pagalbinio apvaisinimo, kamieninių ląstelių terapijos srityse ir, bendrai, įsivaizdavimui to, kaip susiformuoja žmonės. Be to, kad atvėrė langą į pirmuosius asmens formavimosi…

2016-05-03 17:32

JAV kariškiai pristatė laivą droną

Bepiločiai lėktuvai ir be vairuotojų važinėjantys automobiliai gali greitai tapti įprastu reginiu, bet vandenynų laivai taip pat tikriausiai galės apseiti be kapitonų ir įgulų. Pentagonas pirmadienį pristatė didžiausią pasaulyje antvandeninį laivą, kuriam nereikalinga įgula – autonominį 40 metrų ilgio aparatą,…

2016-05-02 19:49

Mokslininkai atrado tris „potencialiai gyventi tinkamas“ planetas

Tarptautinė mokslininkų grupė pirmadienį paskelbė atradusi tris į Žemę panašias planetas, kurios geriausiai tiktų gyvybės paieškoms už mūsiškės Saulės sistemos ribų. Visos trys skrieja aplink itin vėsią žvaigždę nykštukę vos už 39 šviesmečių nuo mūsų, dydžiu ir temperatūra jos gali…

2016-05-02 16:25

„Solar Impulse 2“ tęsia kelionę aplink pasaulį

Eksperimentinis saulės energija varomas lėktuvas „Solar Impulse 2“ (Si2) pirmadienį pakilo iš San Francisko apylinkių ir leidosi į pietvakarinį Finikso miestą. Andre Borschbergo (Andrė Boršbergo) pilotuojamas lėktuvas pakilo netrukus po 8 val. ryto (15 val. Lietuvos laiku). Prieš kelionę lėktuvas…

2016-04-30 10:34

Didysis hadronų greitintuvas išsijungė dėl kiaunės sukelto trumpojo jungimo

Didysis hadronų priešpriešinių srautų greitintuvas (LHC), kuris yra galingiausias pasaulyje tokio tipo mokslinių tyrimų įrenginys, išsijungė po to, kai į aukštos įtampos transformatorių įlindusi kiaunė sukėlė trumpąjį jungimą. „Didelis elektros sutrikdymas“ greitintuve įvyko penktadienį 5 val. 30 min. vietos (6…

2016-04-29 18:55

Rusija pranešė apie trijų astronautų grįžimo į Žemę vėlavimą beveik dviem savaitėmis

Rusijos kosmoso agentūra penktadienį pranešė, kad šiuo metu Tarptautinėje kosmoso stotyje (TKS) dirbantys trys astronautai į Žemę grįš birželį beveik dviem savaitėmis vėliau negu planuota, „Kapsulės „Soyuz TMA-19M“ sugrįžimas numatytas 2016 metų 18 dieną“, – nurodė kosminių tyrimų agentūra „Roscomos“…

2016-04-28 09:24

Rusija po starto atidėjimo pirmąkart paleido raketą iš naujojo Rytų kosmodromo

Rusija ketvirtadienį pirmąkart paleido raketą iš savo naujojo Rytų kosmodromo, pranešė kosmoso agentūra „Roskosmos“, praėjus parai po to, kai ankstesnis mėginimas buvo atidėtas paskutinę minutę, o Vladimiras Putinas sukritikavo programos pareigūnus. Raketa „Sojuz 2.1a“, nešanti tris palydovus, pakilo 11 val.…

2016-04-27 15:06

Naminės degtinės gamintojų miškuose ieškos bepiločiai orlaiviai

„Naminukę“ gaminančius asmenis susekti policijai padės bepiločiai orlaiviai – trečiadienį pristatytas projektas, kuriuo siekiama naudojant Lietuvos mokslininkų kuriamas naujas technologijas kovoti su nelegalia akcizinių prekių gamyba ir prekyba šalyje. „Mūsų sukurti bepiločiai orlaiviai „šukuos“ miškingas vietoves visoje Lietuvoje, o juose…

2016-04-27 14:05

Smegenų neturintis gleivūnas gali „mokytis“, rodo tyrimas 1

Kas yra protas? Apibrėžimų yra įvairių, bet visi jie apima pilkosios medžiagos, nesvarbu, žmogaus ar katės atveju, naudojimą mokymuisi iš patirties. Tačiau šį trečiadienį mokslininkai paskelbė apie atradimą, kuris aukštyn kojomis apverčia šią pamatinę prielaidą. Gleivūnas iš nepriklausomų pavienių ląstelių,…

2016-04-24 11:59

Saulės energija varomas lėktuvas perskridęs Ramųjį vandenyną nusileido Kalifornijoje

Vien tik Saulės energija varomas lėktuvas „Solar Impulse 2“ sekmadienį po sklandaus skrydžio iš Havajų per Ramųjį vandenyną nusileido Mautin Vju oro uoste Kalifornijos šiaurėje. „Ramusis vandenynas padarytas, mano drauge. Aš myliu jį, bet jis padarytas“, – likus kelioms minutėms…

2016-04-23 15:09

Saulės energija varomas lėktuvas skrenda iš Havajų į Kaliforniją

Eksperimentinis lėktuvas „Solar Impulse 2“ (Si2), varomas tik saulės energijos, penktadienį vakare jau buvo įveikęs apie trečdalį kelio nuo Havajų iki Kalifornijos, ramiai tęsdamas istorinį skrydį. Lėktuvą pilotuojantis 58-erių Bertrand’as Piccard’as (Bertranas Pikaras), pasiryžęs vienas ankštoje kabinoje išbūti 62 valandas,…

2016-04-21 21:31

„Solar Impulse 2“ po pertraukos vėl tęsia kelionę aplink pasaulį

Rekordų pasiekęs eksperimentinis saulės energija varomas lėktuvas „Solar Impulse 2“ atnaujino savo kelionę aplink pasaulį – ketvirtadienį 19 val. 15 min. Lietuvos laiku jis pakilo iš Havajų 62 valandų skrydžiui į Kaliforniją, tikimasi įveikti šį kelią nesunaudojus nė vieno lašo…

2016-04-19 17:05

Dinozaurų populiacijos skurdo milijonus metų iki asteroido smūgio, nustatė mokslininkai

Dinozaurai išgyveno nuosmukį dešimtis milijonų metų, kol visiškai išnyko dėl ekologinės katastrofos, sukeltos didelio asteroido smūgio, pirmadienį paskelbė mokslininkai. Ši teorija papildo seniai besitęsiančius tyrėjų debatus dėl dinozaurų populiacijų būklės jų gyvavimo vėlyvajame laikotarpyje. Kai kurie sako, kad tie gyvūnai…

2016-04-16 09:16

Liepą VU mokslininkai planuoja į kosmosą paleisti antrą palydovą

Liepą į kosmosą pakils antrasis Vilniaus universiteto (VU) mokslininkų su partneriais baigiamas konstruoti palydovas „LituanicaSAT-2“. Vienas pagrindinių misijos tikslų bus išbandyti inovatyvią palydovo valdymo sistemą, teigia universitetas. „Šis eksperimentas tokio tipo palydove naudojant vienkomponenčio amonio dinitramido pagrindo raketinį kurą bus…

2016-04-13 15:00

Rusijos milijardierius ir Hawkingas pristato planą pasiekti Kentauro alfą

Rusų milijardierius, investuotojas Jurijus Milneris ir britų kosmologas Stephenas Hawkingas (Stivenas Hokingas) antradienį paskelbė apie ambicingą naują iniciatyvą kosminei misijai į Kentauro alfą – artimiausią Žemei žvaigždžių sistemą. J.Milneris ir S.Hawkingas vadovauja mokslininkų komandai „Breakthrough Starshot“, kuri dirba dėl drąsios…

2016-04-09 10:49

JAV bendrovė „SpaceX“ pirmąkart sėkmingai nutupdė raketą ant platformos vandenyne

JAV kosminių technologijų bendrovė „SpaceX“ po keturių ankstesnių nesėkmingų bandymų penktadienį pagaliau sugebėjo nutupdyti savo raketos „Falcon 9“ pirmąją pakopą ant platformos vandenyne, kur ji nutūpė stačia, prieš tai iškėlusi į orbitą krovininę kapsulę. Vaizdo transliacijoje matėsi, kaip aukšta siaura…

2016-04-09 09:56

Rusija kuria Mėnulio kolonizavimo planus

Rusija puoselėja ambicingus planus 2030 metais pradėti Mėnulio kolonizavimą ir 2035-aisiais jame turėti pilotuojamą stotį. „Patvirtintoje Mėnulio kolonizavimo koncepcijoje – nusileidimas Mėnulyje iki 2030-ųjų, o 2035 metais ten turi pradėti veikti pilotuojama stotis“, – žurnalistams sakė Rusijos kosmoso agentūros („Roskosmos“)…

2016-04-06 18:20

Arklių mėšlas greičiausiai padėjo mokslininkams įminti Hanibalo kariuomenės maršruto mįslę

Garsaus kartaginiečių vado Hanibalo kelias, kuriuo jis per Alpes vedė savo kariuomenę užpulti Romos Respublikos, kėlė ginčus daugiau nei 2000 metų, kol pagaliau mokslininkams turbūt pavyko įminti šią mįslę, nes jiems padėjo rastos arklių išmatų liekanos. Maždaug 30 tūkst. kartaginiečių…

2016-04-05 14:40

Donorai galės mobiliojoje programėlėje stebėti duoto kraujo kelią

Nuo šiol donorai galės mobiliojoje programėlėje stebėti duoto kraujo kelią. Nacionalinis kraujo centras (NKC) su partneriais antradienį pristatė programėlę, kurioje galima užsiregistruoti kraujo davimui. Programėlė leis sužinoti, kada kraujas buvo ištirtas, taip pat kokiame mieste jis buvo perpiltas ligoniui. NKC…

2016-03-30 11:32

Žmonės ir „vienaragiai“ galbūt gyveno tais pačiais laikais, nustatė mokslininkai

Seniai išnykęs stambus gyvūnas, žinomas kaip „Sibiro vienaragis“, nors iš tikrųjų buvo neįprastos išvaizdos raganosis, tikriausiai tebegyveno prieš 29 tūkst. metų – maždaug tuo pačiu metu, kaip ir priešistoriniai žmonės, paskelbė mokslininkai. Iki šiol manyta, kad elasmoterijai (Elasmotherium sibiricum) išnyko…

2016-03-25 10:01

Vilniaus universiteto mokslininkas gali gauti Nobelio premiją, sako rektorius 1

Vilniaus universiteto profesorius Virginijus Šikšnys, patentavęs genų redagavimo technologiją, turi gerų galimybių gauti Nobelio premiją, sako Vilniaus universiteto rektorius profesorius Artūras Žukauskas. Rektorius sakė turintis žinių, kad pernai Nobelio komitetas svarstė galimybę suteikti Nobelio premiją už šį atradimą, bet buvo…

2016-03-23 19:33

Internetinis piratas – jaunas išsilavinęs didmiesčio gyventojas, rodo tyrimas

Aktyviausi interneto piratai yra jaunesni nei 35 metų aukštesnio išsilavinimo didmiesčiuose gyvenantys vyrai, rodo visuomenės apklausos tyrimas. Internetinio pirato portretas trečiadienį pristatytas Kultūros ministerijos surengus diskusiją apie autorių teisių apsaugą. Tyrimo duomenimis, nelegaliai intelektine produkcija internete naudojasi apie penktadalis Lietuvos…

2016-03-23 15:55

Augalai prie klimato pokyčių prisitaiko geriau negu manyta, nustatė mokslininkai

Augalai prie pasaulinio klimato pokyčių prisitaiko šiek tiek geriau negu iki šiol manė mokslininkai, todėl šio proceso padariniai tikriausiai nebūtų tokie pragaištingi, kaip kai kurie prognozavo, rodo nauja studija. Didėjant oro temperatūrai augalų kvėpavimas, kurio metu naudojamas deguonis ir išsiskiria…

2016-03-23 12:51

Startavo kosminė kapsulė „Cygnus“, nuskraidinsianti atsargų į TKS

Automatinė kosminė kapsulė „Cygnus“ antradienį startavo iš Kanaveralo kyšulio Floridoje, skraidindama atsargas į Tarptautinę kosminę stotį (TKS), ir bus panaudota per precedento neturintį gaisro kosmose eksperimentą, kai atsiskirs nuo orbitinės laboratorijos. JAV Nacionalinės aeronautikos ir kosmoso administracijos (NASA) partnerė „Orbital…

2016-03-21 12:17

„Twitter“ 10-ąjį gimtadienį temdo susirūpinimas dėl jo ateities

Socialinis tinklas „Twitter“ pirmadienį mini savo įkūrimo 10-ąsias metines, bet daugeliui šis projektas atrodo nelabai vykęs: nors ir tapęs pajėgia komunikavimo priemone, jis nesugebėjo pritraukti daug vartotojų ir tapti pelningu. Po tviskančio debiuto prieš dešimtmetį „Twitter“ tapo beveik privaloma priemone…

M