Po kiek STT arba apie “prekybą poveikiu” 11

2016-03-01 21:59 faktai.ltArtūras Račas
BFL/Vyginto Skaraičio nuotrauka

Aš pažįstu “Lietuvos ryto” savininką Gedvydą Vainauską. Asmeniškai.

Beveik septynerius metus dirbau “Lietuvos ryte” ir tuo metu G.Vainauskas ne formaliai, o iš tiesų buvo “Lietuvos ryto” vyriausiasis redaktorius ir vadovas. Per tuos metus buvo visko – kartu džiaugėmės, ginčijomės, pykomės, po to vėl taikėmės ir taip visus septynerius metus. Jei manęs kas nors klaustų, pasakyčiau, kad jis buvo geras vadovas

Net ir po tos dienos, kai įteikiau Gedvydui atsistatydinimo pareiškimą, nes jis tuo metu draugavo su G.Vagnoriumi, o aš su politikais visada stengiausi nesibičiuliauti. Visą gyvenimą prisiminsiu, ką jis man pasakė, kai paklausiau, kodėl be mano žinios išėmė komentarą apie G.Vagnoriaus vyriausybės veiklą: “Man antro Valatkos nereikia”. Suprask, nepriklausomai žiniasklaidai užtenka vieno, kuris loja ant visų, dviejų – jau per daug.

Nepaisant to, prieš man išeinant, vyriausiasis redaktorius pasakė “ačiū” ir už tai aš jį gerbiu.

Man nepatiko, kaip “Lietuvos rytas” elgėsi per “Snoro” istoriją, man nepatiko, kad G.Vainauskas leido “Lietuvos ryto” TV eteryje siautėti jauniesiems chunveibinams T.Augucevičiui, o interneto portale – D.Pancerovui (jei ne “Lietuvos rytas”, šiandien to, pagal specialiųjų tarnybų užsakymus dirbančio ir jų rašliavas tiražuojančio berniuko tikriausiai niekas ir nežinotų).

15min.lt redaktorius R.Celencevičius, tikriausiai yra teisus, sakydamas, kad G.Vainauskas nesusitvarkė su interneto iššūkiais. Noriu jį pacituoti: “Prekyba žodžiais buvo būtent ta priežastis, kodėl, atsiradus interneto naujienų portalams, taip greitai nunyko didieji Lietuvos dienraščiai. Sparčiai vakarietiškėjantiems skaitytojams jau buvo iki gyvo kaulo įsiėdę gyventi pasaulyje, sukonstruotame pagal kažkieno pinigus, o vis daugiau verslininkų jau nebebijojo atsisakyti mokėti „ramybės“ arba „tylos“ mokesčius už reklamą, kurios jiems nereikia.”

Jei nežinočiau, kad R.Celencevičius didžiąją savo karjeros dalį praleido V.Tomkaus vadovaujamoje “Respublikos” leidinių grupėje, ir kad buvo “Vakaro žinių” vyriausiasis redaktorius, gal nebūtų taip vimdančiai šleikštu skaityti tai, kas aukščiau parašyta. Lietuvių liaudies posakis “juokiasi puodas, kad katilas juodas” čia tiktų taip pat, kaip D.Grybauskaitės sovietmečio veiklą apibūdinti kaip “rezistenciją”.

Iš tiesų, tai G.Vainausko klaida buvo kita. Jis neatlaikė žiniasklaidos “bulvarėjimo” spaudimo ir jam pasidavė. Iškeitė rimtą turinį, kurio “Lietuvos ryte” visada būdavo daugiausiai ir bandė prisitaikyti prie “Vakaro žinių” ir delfių geltonojo pseudonaujienų ir (atsiprašau) papų stiliaus. Todėl ilgainiui “Lietuvos rytas” tapo toks pat, kaip ir visi, o krepšinis, televizijos kanalas, krizė, L.Dapkus ir “Snoras” nustūmė kadaise geriausiu Lietuvoje buvusį dienraštį nuo pjedestalo.

Tačiau šis komentaras ne apie “Lietuvos ryto” nuopolį ir ne apie G.Vainauską.

Jis apie STT ir prekybą poveikiu.

“Ikiteisminio tyrimo metu gauta duomenų, kad vienos iš žiniasklaidos įmonių vadovas G. V. , atstovaudamas kitų asmenų interesams, susitarė su vienos politinės partijos vadovu R. P., kad šis už didelės vertės (daugiau nei 250 MGL) kyšį, pasinaudodamas savo įtaka politinės partijos nariams, dirbantiems Aplinkos ministerijoje, paveiks ministerijai pavaldžios institucijos – Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos – darbuotojus, kad šie leistų pradėti eksploatuoti Prienų mieste minėtam mažmeninės prekybos tinklui priklausantį prekybos centrą. ”

Tai – citata iš Specialiųjų tyrimų tarnybos pranešimo spaudai, kuriame G.V. – tai Gedvydas Vainauskas, o R.P. – Rolandas Paksas.

Jau, berods, sakiau, kad manau G.Vainauską esant protingu žmogumi (kitaip “Lietuvos ryto” grupės nebūtų buvę). Todėl man kyla klausimas, kam protingam žmogui rūpintis “Norfos” parduotuve Prienuose ir būti tarpininku perduodant kyšį. Nes juk tikriausiai ne iš savo kišenės tuos 15 tūkstančių eurų R.Paksui G.Vainauskas ketino duoti.

Man taip pat kyla klausimas, ar tikrai R.Paksas yra toks galingas, kad savo autoritetu gali paveikti “ministerijai pavaldžios institucijos” darbuotojus. Jei tikrai taip, tai vargas toms pavaldžioms institucijoms ir vargas visai Lietuvai, nes virš bet kurios “pavaldžios institucijos” yra ministerija, visose ministerijose yra ministrai ir beveik visi jie priklauso kuriai nors partijai. Ir jei visų tų “pavaldžių institucijų” darbuotojai yra tokie pat bailūs ir pasiduodantys poveikiui, tai reiškia, kad juos paveikti gali ir J.Olekas, ir V.Baltraitienė, ir J.Bernatonis. O savo laiku galėjo paveikti D.Kreivys, R.Dagys, I.Šimonytė, R.Šimašius.

Nežinau, kaip jūs, bet aš tuo netikiu. Netikiu, kad “pavaldžiose institucijose” dirbantys Lietuvos piliečiai yra tokie bailūs ir parsiduodantys, netikiu, kad jie klusniai linksi galva vos tik išgirdę kokio nors partijos vadovo per ministrą perduotą paliepimą ir puola jį vykdyti. Nors užmušk netikiu, kad pavaldžiose institucijose dirba žmonės, panašūs į D.Pancerovą, kuris, sulaukęs skambučio, bėga pasiimti užduoties ir ją klusniai įgyvendina.

Tačiau netikiu ne tik todėl, jog esu įsitikinęs, kad “pavaldžiose institucijose” dirba tūkstančiai padorių ir neparsiduodančių žmonių, kurie nebijo nei R.Pakso, nei D.Grybauskaitės.

Netikiu dar ir todėl, kad STT veikla manęs neįtikina. Dar daugiau – ta veikla mane verčia manyti, kad tikroji prekyba poveikiu vyksta ne tarp asmenų, kuriuos įvardija STT, o visai kitoje vietoje. Ten, kur STT agentai telefoninių pokalbių neįrašinėja.

Jei neaišku, apie ką kalbu, priminsiu 2014 metų spalį Lietuvą ištikusį ir taip pat triukšmingai ir plačiai žiniasklaidoje aprašinėjamą “korupcijos skandalą”, kuriame vienas iš veikiančiųjų asmenų buvo tas pats – R.Paksas. Bet buvo ir daug kitų, kai kuriems net teko pasėdėti areštinėje.

Kaltinimai buvo tie patys – “prekyba poveikiu” ir taip jau nutiko, kad man asmeniškai pasitaikė galimybė susipažinti su STT, nes buvau iškviestas į apklausą. Savo įspūdžius esu viešai paskelbęs, o jų esmė buvo paprasta: žmonės nežino, ko ieško ir visiškai nesupranta, ką tiria. Buvo juokinga. Ir kartu liūdna dėl valstybės, kurioje taip kompromituojama “pavaldi institucija”.

Praėjo beveik pusantrų metų. Lyg ir nemažai laiko, kad “prekiavę poveikiu” nusikaltėliai stotų prieš teismą, nes tada taip pat buvo nurodomi kyšių dydžiai, piešiamos schemos, viešai skelbiamos prekeivių poveikiu pavardės. Tačiau teismas vis dar nevyksta.

Gal dėl to, kad teisėjai užversti bylomis? O gal todėl, kad 2014 metų spalį turėjo prasidėti savivaldybių tarybų rinkimų kampanija? Aš nežinau, bet STT galėtų atsakyti.

Gali būti, kad medžiaga teismui bus perduota balandžio mėnesį, kai prasidės Seimo rinkimų kampanija, arba rugsėjį, kai iki rinkimų bus telikęs mėnuo. O galbūt ir niekada nebus perduota. Pagyvensim – pamatysim.

O kol kas matyti dar vienas panašumas tarp 2014 metų ir šiandieninio “prekybos poveikiu” skandalo. Tam tikrose žiniasklaidos priemonėse karts nuo karto vis pasirodo tyrimo detalių, apie kurias gali žinoti tik STT tyrėjai, o kai kurie fotografai visai netyčia netikėtai atsiranda pačių įvykių sūkuryje.

Nežinau, šios prekybos įkainių, gali būti, kad šie sandoriai yra nemokami, tačiau gal būtent tai ir yra ta tikroji “prekyba poveikiu”? Jei taip, tai tos prekybos tikslas ne toks smulkmeniškas kaip “Norfos” parduotuvės Prienuose įteisinimas. Ta prekyba taikosi į visų jūsų protus, bando juos sujaukti ir įtikinti jus tuo, kas nebūtinai egzistuoja tikrame pasaulyje. Ji taikosi paveikti jūsų sprendimus, kai ateis laikas balsuoti.

Šios prekybos poveikiu niekas netiria. Nes sunku tirti pačiam save. Ypač, kada kai kurie tyrimai žlunga ir tenka iš nevilties paviešinti telefoninių pokalbių įrašus. Ir nors operatyvinės veiklos medžiagos viešinimas Lietuvoje lyg ir laikomas nusikalstama veika, jos tikriausiai niekas netirs, nes tyrėjai tyrėjų netiria.

Arba – gal kaip ir tada, kai Prezidentūra nutekino slaptą VSD pažymą, bus terorizuojami tą pažymą paskelbę žurnalistai (sutapimas, bet tą pažymą ir R.Malinausko pokalbius paviešino ta pati žiniasklaidos priemonė)? Ir gal vėliau net paaiškės, kad tų pokalbių iš viso nebuvo, kaip nebuvo ir slaptos pažymos (nes ji tapo nebeslapta).

Bet iš anos pažymos nutekinimo juk kažkas užsidirbo? Ir tas uždarbis buvo gerokai didesnis nei tie vargani 15 tūkstantėlių eurų, kuriuos G.Vainauskas neva siūlė R.Paksui už “Norfos” parduotuvę.

Pagalvokite apie tai, kai turėsite laisvo laiko.

Kiti straipsniai

2016-05-31 22:10

Čia aš – A.Račas: atsiprašau, kad mums nepavyko 97

2016-05-19 23:40

Kodėl E. Masiulis nesėdi? 21

2016-04-29 17:40

Ar M.Mikutavičius taps naujuoju V.Landsbergiu? 15

2016-04-28 18:23

Norite saugesnės Lietuvos? Padėkite Vladui 4

2016-03-30 17:22

Į sveikatą, mielas Ž.Pečiuli: pakelkime bokalą už girtuoklystės tradicijas LRT 12

2016-03-29 21:14

Lietuva – prisitaikėlių ir bailių šalis 22

2016-03-23 18:51

Tradicija išsaugota: naujas Mesijas jau pasirodė ir ateis mūsų visų gelbėti 24

2016-03-09 21:34

Rusijos provokacija prie kuklaus “Kempinsky” viešbučio 33

2016-03-08 16:58

K. Trečiokas ir E.Gustas turėtų trauktis. Bet pavyzdį turėtų parodyti D. Grybauskaitė ir S. Urbanavičius 14

2016-03-06 19:09

Populistai, konformistai ir slušniai 8

2016-03-04 19:12

Etika: nepriklausoma nuomonė už pinigus, tekstai iš USB ir atmatos 7

2016-03-03 22:09

Man gaila vargšo Šarūno, bet uostyti mėšlą ir būti bailiu jis nusprendė pats. Tokiu ir išliks 4

2016-02-29 18:04

Delfi – Rusijos propagandos įrankis ir grėsmė Lietuvos nacionaliniam saugumui 7

2016-02-27 20:30

Ša, kolaborantai! 31

2016-01-28 20:12

Nomenklatūra kyšių neduoda 11

2016-01-15 16:44

Be premijos valstybę mylėti sunku, o už provokacijas Lietuvoje nebaudžiama 15

2016-01-12 21:30

V. Landsbergio kerštas Laisvės gynėjams ir Tautai 31

2016-01-11 19:22

Kas saugiau: ginklai ar marškiniai su ilgomis rankovėmis? 11

2016-01-07 18:07

Prezidentė žada “plataus masto kampaniją”. O aš netikiu 20

2015-12-24 15:02

Ačiū 26

2015-12-23 18:27

Ką daryti, kad Lietuvos valstybė netaptų farsu? 10

2015-12-02 21:23

Mokslą ir propagandą suvienijo M.Garbačiauskaitė-Budrienė 4

2015-11-30 18:24

S. Skvernelis: trys kiškiai vienu LSDP šūviu 6

2015-11-26 13:22

Kai nėra laisvės, laimi tautinių juostelių pardavėjai 6

2015-11-20 18:38

S.Skvernelis, “žemas politinis lygis” ir jo ištakos 27

2015-11-19 01:45

Amen, Allakhu Akbar, Христос воскрес, Keulė rūkė ir fanatiški Lietuvos tamsuoliai 10

2015-11-17 16:46

“Lietuvos geležinkeliai”, viešieji pirkimai ir “nenumatytos aplinkybės”. Tepadeda jums Dievas 7

2015-11-13 16:28

Laisvė, ori senatvė, humoras ir šiltas bendravimas 4

2015-11-12 15:31

D.Grybauskaitės sveikatos būklė ir grėsmės nacionaliniam saugumui 28

2015-11-10 17:22

Kaip jaučiatės, A.Kubiliau? 16

2015-11-05 18:59

Kodėl VSD reikia daugiau lėšų ir kodėl moterys kartais turi užleisti vietą vyrams 4

2015-11-04 19:05

Slapti D.Grybauskaitės ginklai ir jos ginklanešiai: svarbiausia užsiundyti šunis 12

2015-11-03 18:33

Kodėl prezidentei prireikė generalinio prokuroro? 3

2015-11-02 19:14

Viešojo intereso paieškos Druskininkuose ir Vilniuje 11

2015-10-29 19:20

Kovinės pėstininkų mašinos, Gabrieliaus viltys ir prezidentės bitės 3

2015-10-28 16:41

Galutinis sąrašas: ar paliktumėte jiems pasaugoti savo vaikus 8

2015-10-27 19:35

Apie įtaką ir pašvinkusių kiaušinių poveikį “elitui” ir “tautai” 13

2015-10-22 18:01

JAV ir Rusijos tarpusavio supratimas, šnipų bėdos ir būsima A.Ramanausko kalba seksualinių mažumų mitinge 5

2015-10-20 16:44

Socialdemokratiškas požiūris į dideles pajamas 5

2015-10-19 20:38

Kaip tramdyti “ralistus” ir girtuoklius, žudančius žmones? Labai paprastai – finansiškai 12

M